Cinsiyetsiz Tuvaletler - Güvenli Bir Yer Elimizden Mi Alınıyor?

Göğüsleriniz ve vajinanızın savunmasızlığından ötürü ayrımcılık, taciz ve saldırıyla karşı karşıya kaldığınız anda, peşinde oldukları şey vücudunuzdur.
Belize, Central America

Hikâyenin yazarı: Robin Schaffer. Çeviren: Büşra Çavundur
Yayınlanma tarihi: February 23, 2020.

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB deBir gün üniversite binamdaki tuvalete gittim ve tabelaların “erkek” ve “kadın”dan “cinsiyetsiz” ve “pisuarlı cinsiyetsiz” olarak değiştiğini gördüm. Bu gelişme Birleşik Krallığa özgü değil; son yıllarda tuvaletler birçok ülkede cinsiyetsiz ve üniseks olarak değiştirildi [1]. Bu değişim esas olarak, “erkek” veya “kadın” cinsiyetleriyle özdeşleşmeyen insanlara yönelik tacize karşı koymak için transseksüel topluluk tarafından teşvik edilmiştir.

Başlangıçta bu beni hiç rahatsız etmedi. Aslında, bir gün tampon almak için tuvalete gidip lavaboda ellerini yıkayan bir adamla karşılaşana kadar değişikliği memnuniyetle karşılamıştım. Birden gerilmiştim ve aklıma Belize'de 12 yaşında vücudu erken gelişmiş bir kızken tuvalette başımdan geçenler gelmişti. Bir erkeğin bulunduğu tuvaletten ulu orta bir regl ürünü almak zorunda kalmak beni rahatsız etmiş, bu güvenli alanın elimden alınması endişelendirmişti.

Ancak, bunu bilenler rahatsızlığımı aşmam gerektiğini söylüyordu çünkü “gelişmekte olan ülkelerin bu sorunları burada, Birleşik Krallık'ta bizi etkilemiyor”du. Belki ben aşırı duyarlıyım; memleketimde, beyaz lise üniformamla akranlarımla yürürken avını bekliyormuş gibi davrananları fark etmeyi laf atılacak yaşa gelmeden önce öğrendim. Ve belki de İngiltere'de, eski büyük imparatorluğun [2] o küçük köşesinde güvenli kadın alanı taleplerim mantıksız kalıyor. Ancak taciz hâlâ yaygın ve toplumsal cinsiyet adına cinsiyeti görmezden gelme eğilimi, ki cinsiyetsiz tuvaletler örneğinde olduğu gibi, tehlikelidir [3].

Belize'de büyürken, cinsiyeti toplumsal cinsiyetten ayırmayı hiç düşünmedim. Bu ikisi, birbirine ayrılmaz bir şekilde bağlanmış ve bu bağ yıllar boyunca pekiştirilmişti. Erkek-kadın ayrımı hayatım boyunca sürmüştü: ayrı takımlar, tuvaletler ve seks eğitimi dersleri; kızlar için dikiş, erkekler için ahşap işleri. Bunun yanında, farklı üniformalar giyiyorduk.

Kızlarda saflık vurgulanıyordu. Erkeklerde erkeksilik teşvik ediliyordu. Bu toplumsal cinsiyet rollerinin çoğu genellikle biyolojik bir gerekçeye dayandırılıyordu. Şöyle ki, kadınlar hamile kalabilir ve belirli saldırı türlerine karşı daha savunmasızdır; erkekler yeterince sert değillerse kendilerini ve ailelerini koruyamazlar.

Bunları büyürken fark etmedim çünkü dünya görüşümle çelişecek hiçbir şey yoktu.  Yedi yıl önce Belize'den taşınana kadar cinsiyet ve toplumsal cinsiyet anlayışıma hiçbir şey meydan okumamıştı. 

Belize'de sınıfındaki popüler bir çocuk tarafından uyuşturucu verilip tecavüze uğramış bir kız tanıyorum. Kendini o duruma soktuğu, kolay göründüğü, alkol aldığı ve giydiği kıyafetler için kendini suçladı ve ertesi hafta saldırganına kaba görünmemek adına gülümseyerek acısını derinlere gömdü. Olanlar için şikayette bulunmadı. Güpegündüz vajinal, anal ve oral tecavüze uğrayan bir kadın tanıyorum ve ailesi mini eteği ve dışarıda gezdiği saat yüzünden onu suçladı. Kadın şikayette bulunmadı.

Evet, bunlar Belize'de olan şeyler ama bunlar sadece “gelişmekte olan ülke” sorunları değil. Bunlar, kadınların dünya çapında karşılaştığı sorunlar [4] ve bu biyolojik farklılığı kabul edip onun için hazırlık yapmamayı anlayabilmem imkansız çünkü göğüsleriniz ve vajinanızın savunmasızlığından ötürü ayrımcılık, taciz ve saldırıyla karşı karşıya kaldığınız anda, peşinde oldukları şey vücudunuzdur.

Bu yüzden, cinsiyetsiz alanların getirilmesi gibi gelişmelere çok dikkat etmemiz ve ne yazık ki hâlâ birçok kadın için kadınlar tuvaletinin gidilebilecek güvenli bir alan olduğunu kabul etmemiz gerektiğini düşünüyorum.


Dipnotlar

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Unisex_public_toilet

[2] Belize, 1862'den 1964'e kadar bir İngiliz Kraliyet kolonisiydi ve 1981'de tam bağımsızlık kazandı.

[3] Cinsiyet (sex), insanların biyolojik özelliklerine göre kategorize edildiği iki ana gruptan biridir; toplumsal cinsiyet (gender) ise cinsiyet etrafında toplumsal olarak inşa edilen rol ve davranışları ifade eder.

[4] https://www.one.org/us/blog/7-barriers-to-girls-education-you-need-to-know/ 


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Follow-up

Do you have any questions after reading this story? Do you want to follow-up on what you've just read? Get in touch with our team to learn more! Send an email to
[email protected].

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Share your story

Every story we share is another perspective on a complex topic like migration, gender and sexuality or liberation. We believe that these personal stories are important to better understand what's going on in our globalised society - and to better understand each other. That's because we are convinced that the more we understand about each other, the easier it will be for us to really talk to one another, to get closer - and to maybe find solutions for the issues that affect us all. 

Do you want to share your story? Then have a look here for more info.

Share Your Story

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Bizi sosyal medyada takip edin

Robin Schaffer

Robin Schaffer

Hi there, I'm Robin Schaffer, an MSc Education graduate who has now returned to her home country Belize to work as Program Development and Communications Coordinator at the Ministry of Human Development.

Diğer Türkçe hikâyeler
Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Gender

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. If you would like to share your story, you can find more info here.

Share Your Story

Our Editors

We acknowledge that the stories we collect will necessarily be biased. But so is news. Believing in the power of the narrative, our growing team of awesome editors helps correspondents to make sure that their story is strictly about their personal experience - and let that speak for itself.

Become an Editor

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

View Our Full Vision & Mission Statement

Topics

We believe in quality over quantity. To give ourselves a focus, we started out to collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with six different global topics. However, these topics were selected to increase the likelihood that the stories of different correspondents will cover the same issues and therefore illuminate these issues from different perspectives - and not to exclude any stories. If you have a personal story relating to a global issue that's not covered by our topics, please still reach out to us! We definitely have some blind spots and are happy to revise our focus and introduce new topics at any point in time. 

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender and Sexuality

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Education

Education is the newest addition to our themes. We believe that education, not only formal but also informal, is one of the core aspects of just and equal society as well as social change. Our correspondents share their experiences and confrontations about educational inequalities, accessibility issues and influence of societal norms and structures. 

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

94

Correspondents

113

Stories

57

Countries

433

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938