Heteroseksüel Bir Dünyada Büyümek

Geriye dönüp baktığımda, hiç de şaşırtıcı gelmiyor bu durum. Çünkü etrafımdaki her şey bana toplumda tek bir cinsel eğilim olduğu izlenimini veriyordu. Televizyon programlarından okuduğum kitaplara, tanıdığım çiftlere ve ailelere, arkadaşlarımla yaptığım sohbetlerden okulda öğretilenlere kadar her şey tamamen Heteroseksüel bakış açısına odaklıydı.
Germany, Western Europe

Hikâyenin yazarı: Luca Kraus. Çeviren: Tuğçe Atacı
Yayınlanma tarihi: June 17, 2020.

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB cn de kr nl ruHayatımın ilk 12 yılında benim gibi eşcinsel birinin varlığını hayal edemiyordum. Bunu, durumu aşırı dramatikleştirmek için söylemiyorum. Ama kadınlardan başka birini sevmenin mümkün olduğunu bile idrak edememiştim. Eşcinsel olmanın bir hakikat olduğunu da. Daha önce "eşcinsel" kelimesini duymuş olmama rağmen, bunun gerçek insanlarla bir ilgisi olduğu veya negatif bir şeyin soyut bir tanımından daha fazlası olduğu hiç aklıma gelmemişti.

Geriye dönüp baktığımda, hiç de şaşırtıcı gelmiyor bu durum. Çünkü etrafımdaki her şey bana toplumda tek bir cinsel eğilim olduğu izlenimini veriyordu. Televizyon programlarından okuduğum kitaplara, tanıdığım çiftlere ve ailelere, arkadaşlarımla yaptığım sohbetlerden okulda öğretilenlere kadar her şey tamamen Heteroseksüel bakış açısına odaklıydı.

Elbette, daha sonra, eşcinsel olmakla ilgili gerçeği keşfettim, ama kendi kişisel gerçekliğimin ne olduğunu anlamaya başlamamın ergenlik çağından önce olmadığını söyleyebilirim. Gerçek şu ki, Karayip Korsanları'nda Orlando Bloom'u gördüğüm anda herhangi bir şüphem kalmamıştı. Ancak zihin, aşılanmış normlara ve değerlere uymayan bir gerçeklikle yüz yüze geldiğinde kendini kandırma yeteneğine sahip. Toplumun eşcinselliğe karşı cehaletinin yerini sınıf arkadaşlarımın oldukça acımasız merakına bıraktığı zamanlar lise dönemiydi. İbne, hanım evladı, homo gibi lakaplarla çağrılmaya başladım ve benliğimi sorgulamaya zorlandım.

Hayatımın en yalnız ve en zor zamanıydı.

Tüm bunları size neden anlatıyorum? Çünkü son zamanlarda kendime sürekli olarak toplumun neden bir çocuğa veya gence bunu yaşattığını soruyorum. Frankfurt'tan 3 saat uzaklıkta çok küçük bir köyde büyüdüm, belki de bu durum büyük metropollerde daha farklı. Bununla birlikte, günlük hayatımızda LGBTQ+ [1] ile ilgili konu ve hikâyelerin çok az temsil edildiği kaçınılmaz bir gerçek. Beni hâlâ asıl şoke eden şey, LGTBQ+'nın anaokulundan tutun da bütün okul türlerine kadarki eğitim sisteminde hiçbir şekilde var olmaması.

Almanya'da, LGTBQ+ ile ilgili hikâyelerin ve içeriklerin okullarda uygulanmasının artıları ve eksilerine dair siyasi bir tartışma birkaç yıldır devam ediyor. Görünüşe göre pek çok insan bu düşünceye karşı çıkıyor ve Almanya’daki çocukların bu konularla çok erken tanışmaları durumunda çocukların üzerlerinde istenmeyen bir etki oluşturacağından korkuyor. Ciddi şekilde yanlış yönlendirildikleri bir yoldalar. LGTBQ + gençler sürekli kendilerinden şüphe duyarak ve uğradıkları zorbalıklardan dolayı acı çekerek heteroseksüel akranlarından daha büyük adaletsizliklerle karşı karşıya kalıyorlar, hâlbuki tek suçları farklı olmak. Eşcinsel gençlerin karşılaştığı sorunlar ve mücadeleler konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir Alman derneği Coming Out Day eV'ye göre [2], eşcinsel gençlerin intihara teşebbüs oranı heteroseksüel gençlerin teşebbüs oranından 4 kat daha fazla. 

Açık konuşayım, kuşkusuz, eğitim, homofobi ile savaşmak ve eşcinselliği gerçekten kabul eden bir toplum yaratmak için en büyük silahlarımızdan ve umutlarımızdan biri. Dinleyen, korkan ve “neden ben” diye kendini sorgulayan bir sürü çocuk var. Bunu değiştirme, kendilerini oldukları gibi kabul edip böyle de mükemmel olduklarını anlamalarına yardımcı olma fırsatına sahibiz. Tek istediğim bu konu hakkında konuşmak ve onlara farklı olmanın anormal olmakla eş anlamlı olmadığını açıklamak.


Dipnotlar

[1] LGBTQIA +: Lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel, queer, interseksüel, müttefik (ally) veya aseksüel topluluğun yanı sıra bu tanımlarda yer almayan diğer herkes için kullanılan bir kısaltmadır (+).

[2] Coming-out-day.de (2020), “Lesbische und schwule Jugendliche haben eine vier- bis siebenmal höhere Suizidrate”, from: http://www.coming-out-day.de/informationen/fakten.html


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Follow-up

Do you have any questions after reading this story? Do you want to follow-up on what you've just read? Get in touch with our team to learn more! Send an email to
[email protected].

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Share your story

Every story we share is another perspective on a complex topic like migration, gender and sexuality or liberation. We believe that these personal stories are important to better understand what's going on in our globalised society - and to better understand each other. That's because we are convinced that the more we understand about each other, the easier it will be for us to really talk to one another, to get closer - and to maybe find solutions for the issues that affect us all. 

Do you want to share your story? Then have a look here for more info.

Share Your Story

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Bizi sosyal medyada takip edin

Luca Kraus

Luca Kraus

I’m Luca, in my Mid-20s, and for that reason obviously always thinking about “What if...I would just move to New Zealand or Bolivia and do..things”. I recently finished my studies in International Management and started a job at a startup in Berlin. When I’m not contemplating life, I love to hang out with friends, read a good book, complain about the weather (In Germany we like to think it to be either too cold or too warm), and search for words that only exist in one specific language (my favorite one of all time is the German “Weltschmerz”, followed by the Portuguese “saudade”). Thanks for giving me the opportunity to write about a topic that has been and will always be very important to me! 

Diğer Türkçe hikâyeler
Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Gender

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. If you would like to share your story, you can find more info here.

Share Your Story

Our Editors

We acknowledge that the stories we collect will necessarily be biased. But so is news. Believing in the power of the narrative, our growing team of awesome editors helps correspondents to make sure that their story is strictly about their personal experience - and let that speak for itself.

Become an Editor

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

View Our Full Vision & Mission Statement

Topics

We believe in quality over quantity. To give ourselves a focus, we started out to collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with six different global topics. However, these topics were selected to increase the likelihood that the stories of different correspondents will cover the same issues and therefore illuminate these issues from different perspectives - and not to exclude any stories. If you have a personal story relating to a global issue that's not covered by our topics, please still reach out to us! We definitely have some blind spots and are happy to revise our focus and introduce new topics at any point in time. 

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender and Sexuality

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Education

Education is the newest addition to our themes. We believe that education, not only formal but also informal, is one of the core aspects of just and equal society as well as social change. Our correspondents share their experiences and confrontations about educational inequalities, accessibility issues and influence of societal norms and structures. 

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

94

Correspondents

113

Stories

57

Countries

433

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938