Hayallerinin Gerçekleşmesini Dileyen Afgan Kızı

Bu hikayede dürüstçe düşüncelerimi yansıtıyorum. Hayal etmeye cesaretim var ve son nefesime kadar da olması için çalışacağım.
Afghanistan, Southern Asia

Hikâyenin yazarı: Tahmina. Çeviren: Büşra Çavundur
Yayınlanma tarihi: November 14, 2021.

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB cn fr it lkBirkaç hafta öncesine kadar adı Afganistan İslam Cumhuriyeti olan bir ülkeden gelen 20 yaşında bir kızım.[1] Burası, kızların ya hayalleri gerçekleşene kadar tekrar tekrar çaba sarf ettikleri ya da hüzün dolu kalpleriyle öldükleri bir cumhuriyetti. Ben hayal kurmaya cesaret eden ve son nefesine kadar hayallerini gerçekleştirmek için her yolu deneyecek kızlardan biriyim.

Öğrencilik yolculuğum teknolojiye doğru bir adımla başladı. Benim gibi orta sınıf bir aileden gelen ve Afganistan'da yaşayan biri için okulda olmak büyük bir şey, özellikle de bir kız olduğumu düşünürsek. Küçükken üniversitede okumak ve iş sahibi olmak benim için imkansız bir hayal gibiydi. Bu hayali gerçekleştirmek için insanlara ve topluma karşı çıkmak kolay değil. Bu yüzden okulda en iyi notları almak ve ailemi bir şeyler yapabileceğime inandırmak için gerçekten çok çalıştım. Aslında erkeklere özel bir sektör olarak kabul edilen teknolojiyle ilgili bir bölüm okumaya karar vermemin nedenlerinden biri de buydu. Sınıfımda birinci oldum. Amacım her zaman yeni şeyler öğrenmek ve aileme hak ettikleri hayatı vermek oldu. 

Son iki haftada [2] Taliban, Cumhuriyet'i ele geçirdiğinde hayatım yerle bir olmuş gibi hissettim. Bu saldırılardan ve ülkemin düşüşünden önce ailemle güzel bir hayat yaşıyordum. Ülkemin en iyi üniversitelerinden birinde bilgisayar bölümü okuyordum ve sınıfımın en iyilerindendim. Şu anda hala bunun korkunç bir rüya olduğunu ve uyandığımda biteceğini umuyorum ama sanırım bunun hayatımın yeni gerçeği olduğunu kabul etmeliyim. Hayallerim ve ailem, hayatımın karanlığında bir ışık, beni hayatta tutan bir umut. Bazıları hayattaki en zor ve en acı verici şeyin ölüm olduğunu söyler; ama şimdi anlıyorum ki en zoru yaşarken yalnız, umutsuz bir ruh ve kalp taşımak. Hayatta olmak ve sevdiklerin için mutluymuş gibi yapmak hayatın en ağır kısmı.

Her şeyimi kaybettim; hayallerimi, umutlarımı ve 14 yıllık okul hayatımı. Kanatları olan ama uçamayan bir kuş gibi kapana kısılmış hissediyorum. Hayalim bilgisayar bilimi okumak, hedefim her zaman yeni şeyler öğrenmekti. Güvenli ve huzurlu bir ortamda kaliteli bir eğitim ve öğrenim görmek hala en büyük hayalim ama nefes almanın bile zor olduğu bir ortamda devam edebileceğimi sanmıyorum. Her günüm cehennem gibi. İnternette veya televizyonda gülen ve mutlu mesut hayatlarını yaşayan insanları gördüğümde, bir daha böyle yaşayacak mıyım diye soruyorum kendime.

Elimde kalan tek şey ailem. Hayallerimi destekleyen ve onları gerçekleştirmek için elinden gelenin en iyisini yapan, destekleyici ve açık fikirli bir aileye sahip olduğum için gerçekten şanslıyım. Bilginin gücüyle bu kafesi kırmaya çalışacağım ve eğer kazanırsam benim gibi diğer kızlar için fırsatlar yaratacağım. Hayallerinin gerçekleşmesi için hala elinden gelen her şeyi yapacak bir  kız olduğumu söylemek istiyorum.

Karanlık geceler korkutucu ve dehşet verici olabilir ama bir yıldız hayatınızı aydınlatmak için yeterlidir.


[1] Ağustos 2021'de Taliban, hızlı bir saldırının ardından Afganistan'ın kontrolünü ele geçirdi. Bu makaledeki olaylar hakkında daha fazla bilgi edinin.

[2] Bu hikaye Ağustos 2021'de yazılmıştır, yukarıdaki dipnota bakın.


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Follow-up

Do you have any questions after reading this story? Do you want to follow-up on what you've just read? Get in touch with our team to learn more! Send an email to
[email protected].

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Share your story

Every story we share is another perspective on a complex topic like migration, gender and sexuality or liberation. We believe that these personal stories are important to better understand what's going on in our globalised society - and to better understand each other. That's because we are convinced that the more we understand about each other, the easier it will be for us to really talk to one another, to get closer - and to maybe find solutions for the issues that affect us all. 

Do you want to share your story? Then have a look here for more info.

Share Your Story

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Bizi sosyal medyada takip edin

Tahmina

Tahmina

I'm 20 years old and I live in Kabul, Afghanistan. I was a computer science student in one of the top universities in my country. Moreover, my biggest dream is to study computer science and to work in the field of technology, plus I want to create opportunities for girls like me. Finally, I have never travelled, so I really would like to travel the world once in my life.

Due to safety concerns, Tahmina is choosing not to publish her full name or picture. 

Diğer Türkçe hikâyeler
Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Liberation

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. If you would like to share your story, you can find more info here.

Share Your Story

Our Editors

We acknowledge that the stories we collect will necessarily be biased. But so is news. Believing in the power of the narrative, our growing team of awesome editors helps correspondents to make sure that their story is strictly about their personal experience - and let that speak for itself.

Become an Editor

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

View Our Full Vision & Mission Statement

Topics

We believe in quality over quantity. To give ourselves a focus, we started out to collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with six different global topics. However, these topics were selected to increase the likelihood that the stories of different correspondents will cover the same issues and therefore illuminate these issues from different perspectives - and not to exclude any stories. If you have a personal story relating to a global issue that's not covered by our topics, please still reach out to us! We definitely have some blind spots and are happy to revise our focus and introduce new topics at any point in time. 

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender and Sexuality

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Education

Education is the newest addition to our themes. We believe that education, not only formal but also informal, is one of the core aspects of just and equal society as well as social change. Our correspondents share their experiences and confrontations about educational inequalities, accessibility issues and influence of societal norms and structures. 

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

94

Correspondents

113

Stories

57

Countries

433

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938