Mathare football practice

Sadece Harekete Geç - Nairobi'nin Gecekondu Mahallelerinde Film Yapımcısı Olma Hikayem

Muhabirlerin Mathare ile ilgili şeyleri doğru anlamadığını fark ettim. Mathare’yi yanlış tanıtıyorlar. Ben de bu yanlışlığı düzeltmek ve tutkumun peşinden gitmek için film yapımcısı olmaya karar verdim.
Kenya, East Africa

Hikâyenin yazarı: Elijah Kanye. Çeviren: Tuğçe Atacı
Yayınlanma tarihi: December 19, 2020.

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB ar cn de es fr it krSaldırının olduğu Nairobi oteline doğru kalabalığa karşı koşarken korkmamıştım.[1] Olay yerine ilk gelen muhabirlerdik: ben, başka bir kameraman ve gazeteci. Önce terör saldırısı mı yoksa soygun mu olduğunu anlayamadık. Biz otele doğru koşarken, otelden kaçarak uzaklaşan insanları gördük. Ancak vurulan iki kişinin yerde yattığını gördüğümüzde bunun bir terör saldırısı olduğunu anladık. Otelin büyük bir alanı vardı.  Saldırganlardan korunmak için en azından bir duvarın arkasında saklanmamız gerekiyordu. Çektiğim görüntülere dönüp baktığımda, içinde bulunduğum durumun çok daha tehlikeli olduğunu fark ettim, orada bulunmak muhtemelen o kadar da iyi bir fikir değildi. Hiçbir koruyucu donanımımız yoktu. Sağ salim çıktığımız için Tanrı'ya şükrettim. O günkü olayları görüntüleyenler çekimlerini uzak mesafeden yapmışlardı. Ama ben olayın olduğu yere gidip gerçek hikâyeyi yakından kaydetmeyi başardım.

Gençken profesyonel bir futbolcu olmak istiyordum. Mathare'deki pek çok arkadaşım gibi[2], Mathare United veya Real Mathare gibi yerel kulüplerimizde top koşturmak istedim. Belki de daha iyi kulüplerde oynayacaktım, Manchester United veya Real Madrid gibi Avrupa kulüplerinde. Mahallede tek bir gerçek futbol sahası vardı, Mathare Depot Sahası. Arkadaşlarımla birlikte sahanın sahibiydik; yıllar boyunca bu sahanın en iyi futbolcularıydık. Nedense insanlar bizden bu yüzden hoşlanmıyordu. Futbolu çok seviyordum. Şehirdeki Coca-Cola reklam panolarında olduğu gibi bir hayat yaşamak istiyordum: “Futbolla ye. Futbolla yat. Futbolla kalk. Coca-Cola iç ". Ancak işler farklı gelişti ve hayatla ilgili başka bir amaç edinmem gerekti

Muhabirlerin Mathare ile ilgili şeyleri doğru anlamadığını fark ettim. Örneğin, gecekondu mahallesinde bir yerde kavga çıktığında, "yabancılar" kavganın neden çıktığını anlamak için bu mahallelere gitmenin çok tehlikeli olduğunu düşünüyor. Bu mahalleleri yanlış tanıtıyorlar. Bu yüzden 13 yıl önce bu yanlış anlaşılmayı düzeltmek için film yapımcısı olmaya karar verdim. Mathareli olduğum için oradaki mahallelere gidebilir ve tam olarak neler yaşandığını filme alabilirim. Gençken futbol oynadığım için buradaki insanlar beni tanıyor ve bana güveniyor. Bazıları beni "futbolcu Elijah", diğerleri "film yapımcısı Elijah" olarak tanıyor.

Film yapımcısı olmak benim tutkum: Büyüdüğüm yer olan Mathare’den hikâyeler paylaşmak beni kişisel olarak da motive ediyor. Gerçek hikâyelerin sesini duyurmak istiyorum. Genellikle olumlu hikâyeleri insanlarla buluşturuyorum çünkü çok fazla olumsuzluk insanlarda önyargıya neden oluyor. Ama yine de izleyicilerime karşı her zaman gerçek ve dürüst olmayı hedefliyorum, çünkü onlar bana bir muhabir ve bir film yapımcısı olarak güveniyorlar. Mesela yakın bir zamanda buradaki gecekondu mahallelerinde COVID-19 ile ilgili polis şiddetini ele aldım. Hatta belgeselim sayesinde Mathare'deki durumu Hollanda NOS haberleri, BBC ve diğer kanallarda paylaştım.[3]

Hayalim, bir gün kendi hikâyemi anlattığım bir belgesel yapmak. Gecekondu mahallelerindeki gençleri motive etmeyi ve yapmak istedikleri her şeyi yapabileceklerine inandırmayı umut ediyorum. Kendileri oldukları özgür bir hayat yaşamak için. Sadece harekete geçmeleri gerekiyor.


Dipnotlar

[1] https://www.bbc.com/news/av/world-africa-47202313

[2] Mathare, Kenya'nın Nairobi şehrindeki gecekondu mahallelerinden biri. Mathare'de yaklaşık 500.000 kişi ikamet etmekte.

[3] Hollanda NOS’un yaptığı habere buradan göz atabilirsiniz: https://nos.nl/video/2346202-elijah-filmt-het-politiegeweld-in-zijn-sloppenwijk.html ve BBC haberi için link: https://www.bbc.com/haberler/av/world-africa-53025934

[4] Elijah, gençlik girişimi Sauti ile gecekondu mahallelerindeki insanları destekliyor. Bu girişim sayesinde gençler film, sanat ve diğer becerilerle dair uygulamalarla deneyim kazanıyorlar. İstedikleri hedeflere ulaşabilmek için. Sauti'ye şu linklerle ulaşabilirsiniz: https://www.facebook.com/watch/TVSauti/ veya https://www.youtube.com/watchv=IFlrToASX3c&t=5s&ab_channel=SautiTv


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Follow-up

Do you have any questions after reading this story? Do you want to follow-up on what you've just read? Get in touch with our team to learn more! Send an email to
[email protected].

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Share your story

Every story we share is another perspective on a complex topic like migration, gender and sexuality or liberation. We believe that these personal stories are important to better understand what's going on in our globalised society - and to better understand each other. That's because we are convinced that the more we understand about each other, the easier it will be for us to really talk to one another, to get closer - and to maybe find solutions for the issues that affect us all. 

Do you want to share your story? Then have a look here for more info.

Share Your Story

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Bizi sosyal medyada takip edin

Elijah Kanye

Elijah Kanye

My name is Elijah Kanyi, a Filmmaker/Producer and Director based in Nairobi, Kenya. Born and bred in Mathare slum, one of the oldest slums in East Africa. I have witnessed so much injustice over the years, which is what motivated me to become a Filmmaker. The career path I chose has given me an opportunity to tell the stories of my people, ranging from corruption, and inequality in health and education, resource distribution, police brutality & extrajudicial killings. Early in my life, I was determined to protect and project a voice for the people without a voice, and that's wat I do as a filmmaker. 

Diğer Türkçe hikâyeler
Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Liberation

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. If you would like to share your story, you can find more info here.

Share Your Story

Our Editors

We acknowledge that the stories we collect will necessarily be biased. But so is news. Believing in the power of the narrative, our growing team of awesome editors helps correspondents to make sure that their story is strictly about their personal experience - and let that speak for itself.

Become an Editor

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

View Our Full Vision & Mission Statement

Topics

We believe in quality over quantity. To give ourselves a focus, we started out to collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with six different global topics. However, these topics were selected to increase the likelihood that the stories of different correspondents will cover the same issues and therefore illuminate these issues from different perspectives - and not to exclude any stories. If you have a personal story relating to a global issue that's not covered by our topics, please still reach out to us! We definitely have some blind spots and are happy to revise our focus and introduce new topics at any point in time. 

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender and Sexuality

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Education

Education is the newest addition to our themes. We believe that education, not only formal but also informal, is one of the core aspects of just and equal society as well as social change. Our correspondents share their experiences and confrontations about educational inequalities, accessibility issues and influence of societal norms and structures. 

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

94

Correspondents

113

Stories

57

Countries

433

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938