Bir Güzellik Kraliçesinin Anısı

En değerli olduğumu onaylatmak için gerçekten mücadele mi edecektim? Cevap kocaman bir "HAYIR"dı.
Australia, Australia and New Zealand

Hikâyenin yazarı: Jemina Shrestha. Çeviren: Tuğçe Atacı
Yayınlanma tarihi: January 25, 2021.

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB ar cn de itUyarı: Bu yazı tamamen kişisel olarak tanıklık ettiğim bir durumu içermektedir. Kimseyi gücendirmek veya herhangi birinin hayattaki seçimlerini yargılamak için yazılmamıştır. Daha ziyade, bu, bir insan tarafından gözlemlenen öğrenme ve öğrenilen basmakalıp ve dar bakış açılarından kurtulma aşamasının bir beyanıdır.

Giriş: Avustralya'da düzenlenen bir güzellik yarışmasına katıldım. Kazanan kişi, en üst düzey "övünme hakları" vaat eden ve saygın başka bir yarışmaya doğrudan katılacaktı. Aylarca süren gece eğitimleri, kostümlü provalar ve duygusal çöküntülerden sonra sona ulaştık. Kader bu ya, ben kazandım.

Sonsöz: Doğrudan girişi reddettim ve diğer yarışmaya katılmamayı seçtim.

Açıklama: Bazı sarsıcı deneyimlerden sonra, 2019'un sonlarında, bir insan olarak değerimi kanıtlamak istediğime karar verdim. Bir tanıdık tarafından önerilen güzellik yarışması şeklinde bir fırsat geldi ayağıma. Online başvurumu yaptım, en iyi elbisemi giyip görüşmeye gittim, tabii ki topuklu ayakkabılarımla. Uluslararası bir öğrenci olmak genellikle zordur çünkü harcamalarınızı karşılamak için yarı zamanlı bir işte çalışmak zorundasınızdır ve şimdi benim temel ihtiyaçlarımın yanında seyahat etmek, elbise ve mücevher satın almak gibi ek giderlerim de oluşmuştu. Bu zorlukla başa çıkmamı sağlayan bir işe ve beni destekleyen insanlara sahip olduğum için yeterince şanslıydım. Yarışmada ilk 5'e girdim.

Yarışma: Eğitim başladığında insani kusurlarım su yüzüne çıkmaya başladı. Bilinçsizce, eğitmenler beni övdüğünde kendimi yenilmez hissederken bir başkası dönüp kuğu gibi süzüldüğünde kendimi bir paçavra gibi hissedene kadar acımasızca suçluyordum. Hissettiğim şeylerin önemsiz olduğunu biliyordum. Ama medya ve toplum bana sadece bir yolun olabileceğini söylemişti. Ben de içimde kötü yaralar bırakan suçluluk duygusuyla rekabet etmekte ısrar ettim.

Zafer: Final gününü hatırlıyorum. Ağzım kurumuştu ve yorgunluktan hasta olmuştum. Ama yine de gülümsüyordum çünkü güzellik kraliçeleri tam da böyle yapar, değil mi? Tacı başıma koydukları andan yarışma sonrasındaki partiden sonraki güne kadar, rüya görüyormuş gibi hissettim. Bütün bu olanlar bana hiç gerçek gelmiyordu. Güzellik kraliçesi ünvanını aldığımda, sonunda kendimi önemli hissedeceğimi zannetmiştim. Ailemin yüzündeki böbürlenme ifadesini görmek beni mutlu etti. Bununla birlikte, bir yanım hala bir sahtekâr gibi hissediyordu.

Yorum: Avustralya, COVID-19 salgını nedeniyle taç giyme töreninden 7 gün sonra sosyal mesafe kuralları koydu. İşimi kaybettim, bu yüzden sahtekârlık sendromum üzerine düşünmek için bolca vaktim oldu. Kendime şunu sorma gereği hissettim: "Değerli" olduğumu onaylatmak için diğer insanlara karşı gerçekten mücadele mi edecektim? Bunu sadece “ego tatmini” için değil aslında kişisel gelişimin bir parçası olarak mı yapıyordum? Bu, çok arzuladığım bir şey miydi?

Reddetme: Bu soruyu kocaman bir "HAYIR" ile cevapladığım aynada kendime bakıyordum. O gün kendi safımı tuttum. Değerli olduğuma, yeterince iyi ve güzel olduğuma karar verdim ve bunu kimseye kanıtlamama gerek yoktu. Güzellik yarışması, gerçekte kim olduğumu anlamak için aslında kim olmadığımı keşfettiğim aşamalarından geçmemi sağlayan bir yolculuk oldu. Ve bunun için her zaman minnettar olacağım.

Kabul: “YOU ARE A BADASS” kitabının yazarı Jen Sincero, kitabında basit ama derin bir şey söylüyor: "Var olan ve her zaman var olmaya devam edecek olan tek sen, sensin." Bunun kutlamamız gereken bir şey olduğuna inanıyorum. Yani durmayın kendinizi Sevin. Gerçekten. Delice. Derinden.


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Follow-up

Do you have any questions after reading this story? Do you want to follow-up on what you've just read? Get in touch with our team to learn more! Send an email to
[email protected].

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Share your story

Every story we share is another perspective on a complex topic like migration, gender and sexuality or liberation. We believe that these personal stories are important to better understand what's going on in our globalised society - and to better understand each other. That's because we are convinced that the more we understand about each other, the easier it will be for us to really talk to one another, to get closer - and to maybe find solutions for the issues that affect us all. 

Do you want to share your story? Then have a look here for more info.

Share Your Story

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Bizi sosyal medyada takip edin

Jemina Shrestha

Jemina Shrestha

I am a human being who gets caught up in human doing a lot and I am working my way to find that balance between being and doing. I recently graduated with an undergraduate degree in Environmental Management and am looking forward to getting my Graduate degree. I absolutely love yoga, hiking, and taking myself out to explore the best cafes in the cities I visit. I work as a part -time barista and receptionist, and I thoroughly enjoy the experience of meeting people from all walks of life.

Diğer Türkçe hikâyeler
Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Gender

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. If you would like to share your story, you can find more info here.

Share Your Story

Our Editors

We acknowledge that the stories we collect will necessarily be biased. But so is news. Believing in the power of the narrative, our growing team of awesome editors helps correspondents to make sure that their story is strictly about their personal experience - and let that speak for itself.

Become an Editor

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

View Our Full Vision & Mission Statement

Topics

We believe in quality over quantity. To give ourselves a focus, we started out to collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with six different global topics. However, these topics were selected to increase the likelihood that the stories of different correspondents will cover the same issues and therefore illuminate these issues from different perspectives - and not to exclude any stories. If you have a personal story relating to a global issue that's not covered by our topics, please still reach out to us! We definitely have some blind spots and are happy to revise our focus and introduce new topics at any point in time. 

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender and Sexuality

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Education

Education is the newest addition to our themes. We believe that education, not only formal but also informal, is one of the core aspects of just and equal society as well as social change. Our correspondents share their experiences and confrontations about educational inequalities, accessibility issues and influence of societal norms and structures. 

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

94

Correspondents

113

Stories

57

Countries

433

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938